Greta Thunberg. Je jí sice jen 16, ale kdo by ji neznal. A kdo nezná, může být považován za naprostého ekologického či chcete-li environmentálního analfabeta. A to si nikdo v dnešní době nemůže dovolit. Eko je totiž v kurzu. Supermarkety lákají na ekoobaly, firmy se předhánějí s bio předponami, podniky se honosí ekoprovozem, dopravní společnosti ekopalivy, státní instituce ekobudovami s nálepkou energetické třídy A a do toho se všichni bijí do prsou, jak strašně třídí! Kdo o „ekologii“ a ochraně planety něco ví, se ekosměje. Třídění ani předpony nás nespasí.

Školačka Gréta byla jmenována dokonce na Nobelovu cenu míru. Není to už přehnané? Co vlastně dokázala? Nejít několikrát v pátek do školy a prosedět hodiny před švédským parlamentem? Inspirovala tak ale miliony studentů po celém světě, kteří se zapojili do kampaně, jejímž cílem je přimět politiky k důslednější ochraně klimatu a snižování emisí. O globálním oteplování se zase mluví. Ale jinak. Ve vztahu k příštím generacím. Ve vztahu k okamžitému rozhodnutí a akci.

Ano, spekulovalo se, že Gréta by cenu mohla dostat. Sázkové kanceláře na ni měly vysoký kurz. Pro Grétu by bylo jistě úlevné, že si pro cenu může od stávkování a řečnění jen odskočit a nemusí nikam lítat. Nobelova cena míru ale nakonec putuje etiopskému premiérovi Abiymu Ahmedovi (ten pro ni bohužel přiletět musel), ale je dobře, že svět ocenil jeho zásluhy při podpisu mírové dohody Etiopie s Eritreou. Svět potřebuje mír. S válkou přichází ničení, plenění starobylých památek, ztráty lidských životů, ničení přírody, ničení světa. Jenže to děláme v dobách míru také. Svět je třeba chránit. K čemu nám bude mír na umírající zdevastované planetě?

Představuji si, jak by asi vypadal svět, který by si přála Gréta. Svět podle Gréty by si všímal přírody kolem sebe, přestal by využívat fosilní paliva, staral by se o všechny živočišné a rostlinné druhy tak, aby už žádný z nich nemusel vymizet z téhle planety, přestal by kácet deštné pralesy a věnoval by se výsadbě stromů, nepoužíval by plastové obaly, neznečišťoval půdu, vzduch a vodu, nechoval by v nelidských podmínkách hospodářská zvířata na maso, svět podle Gréty by nevynakládal peníze na uspokojování svých potřeb, ale na snižování dopadu klimatických změn a na řešení environmentálních problémů, které člověk svým neuváženým jednáním způsobil.

Svět podle Gréty by byl určitě krásnější, zelenější a zdravější, asi by se v něm žilo lépe a až do konce života kvalitněji, ale stejný svět by byl i svět podle svatého Františka, svět podle Ježíše, svět podle mnohých velkých myslitelů i bezvýznamných milovníků přírody. Můžeme si říkat, jaký svět chceme. Ale jaký svět opravdu žijeme? Podle koho? Nerozhodují o něm politici a nejmocnější státy světa? Neřídí jej náhodou byznysmeni a vlastníci největších korporací? Skutečně to tak chceme? Máme mít zisk na prvním místě? Neexistuje v životě ještě něco cennějšího? Něco, co na konci křivky ekonomického růstu za peníze prostě nebudeme schopni koupit? Náš svět dneška je trochu úzkoprsý. Svět podle Gréty nabízí mnohem víc.

Irena Vacková