Vypracováno pro jednání Commission for Social Pastoral Care, Section of Social Issues Rome, 6-8 March 2025
Pracovní skupina pro sociální otázky při České biskupské konferenci (SO ČBK) je dobrovolným sdružením zájemců o sociální nauku církve s cílem zkoumání a advokacie jejích stanovisek v politickém a sociálním životě. Je zřizována Českou biskupskou konferencí a spadá pod její Komisi pro nauku víry. V jejím čele stojí vedoucí jmenovaný předsedou ČBK, který si ze členů vybírá poradní výbor, s jehož pomocí koordinuje činnost skupiny.
V roce 2024 jsme uvedli v život nový model fungování skupiny, který je zaměřen méně akademicky a více prakticky ve službě sociální nauce církve. Cílem je uvádět její hlediska příměji do společenské praxe a veřejných diskusí, a získat tak větší skutečný vliv na politický život v České republice. Na základě oslovení všech stávajících členů a sympatizantů došlo k vyčlenění skupiny lidí, akademických odborníků, veřejných činitelů, komunálních politiků i pracovníků ze sociální praxe, kteří vyjádřili ochotu aktivně se podílet na činnosti skupiny v nové podobě. Cílem je soustředěná, aktivní a plodná práce všech členů SO ČBK. V návaznosti na nový způsob práce a změnu ve vedení skupiny došlo k výraznějším personálním obměnám, kdy skupinu opustilo celkem pět členů a nových pět členů naopak přistoupilo (celkem má skupina 14 členů).
Hlavním společným tématem roku 2024 byl problém chudoby. Z hlediska církve a její sociální nauky, pro niž je opce pro chudé hlavním principem, jde o zcela zásadní otázku. Podle všech statistik, včetně mezinárodních, je chudoba v České republice jednou z nejnižších v rámci zemí OECD. Jediným důvodem pro tento výsledek je však určitá statistická metoda, která je v České republice při sledování chudoby používána a která zásadně zkresluje reálnou situaci. Statistika však nic nemění na realitě a tíživosti chudoby, jíž jsou postiženi zejména samoživitelé, důchodci, ale vedle nic také rodiny s více než třemi dětmi. Zvláště nevhodně působí vládou nejnověji přijatá reforma sociálních dávek, která ohrozí chudobou další skupiny a ty již ohrožené uvrhne do nížkopříjmové, případně i dluhové pasti. Soustředili jsme se proto na otázku definice chudoby, podle čeho ji měřit jako objektivně zjistitelnou hodnotu, a jak rozlišit její různé podoby; současně jsme navrhli některá konkrétní řešení pro Českou republiku. Ve spolupráci s našimi partnery, jakými je Charita ČR, Česká křesťanská environmentální síť, Žít Laudato si, Františkova ekonomika, Národní centrum pro rodinu či Communion and liberation, jsme se ve společné akci postavili za zájmy chudých a proti přijetí příslušné rizikové legislativy.
Uvedenému zaměření byl přizpůsoben postup naší práce, kdy jsme se soustředili především na zpracování uvedených témat v interních seminářích a v panelové diskusi pro veřejnost s cílem vytvoření strategického dokumentu ve formě tzv. „policy paperu“. Na dvou jarních odborných seminářích přednesli členové skupiny příspěvky k různým aspektům zkoumané problematiky. Na panelové diskusi, konané 14. 10. 2024 a poměrně hojně navštívené veřejností i studenty, jsme tyto otázky prodiskutovali s externími odbornicemi na dané téma. Úspěch akce vedl k rozhodnutí uspořádat v příštím roce panelové diskuse dvě a podpořit tak zájem veřejnosti o sociální nauku církve.
Všechny podněty jsme v následující fázi zpracovali do podoby strategického dokumentu, jehož draft s názvem „Chudoba: její realita, problémy a řešení“ se stal předmětem diskuse na podzimním pracovním setkání, jehož se zúčastnil a k němuž přispěl rovněž předseda komise pro nauku víry České biskupské konference, biskup Zdenek Wasserbauer a generální sekretář ČBK P. Roman Czudek. Na tomto zasedání bylo rovněž zvoleno téma pro příští rok, jímž bude rodinná politika včetně otázky krize porodnosti u nás. Skupina rovněž připravila a podala k rukám stálé rady a pléna ČBK projekt Portál sociální nauky, jehož cílem je vytvořit za odborné garance SO ČBK multimendiální kompendium k sociální nauce církve přístupné volně na internetu.
Velký důraz je kladen na jasnou a srozumitelnou komunikaci s veřejností. Využíváme pro to zejména webové stránky a facebookový účet skupiny. Na závěr roku 2023 nahráli členové SO ČBK ve spolupráci s televizí Noe krátká informační videa o problému pravdy v politice, která jsou rovněž dostupná z našich webových stránek. Zahájili jsme spolupráci s grafičkou a naším poskytovatelem webu směřující k vytvoření nového loga a nových webových stránek.
Skupina je rovněž připravena reagovat ad hoc na potřeby ČBK, např. formou stanoviska k některé aktuální sociální otázce.
V březnu a říjnu 2024 se zástupce SO ČBK účastnil zasedání sociální komise COMECE v Bruselu a prezentoval národní perspektivu k problematice budoucnosti práce. Jsme rádi, že od roku 2025 se můžeme účastnit rovněž činnosti sociální komise CCEE.
Jakub Jinek
vedoucí skupiny
6. 3. 2025
www.socialninauka.cz