20. dubna se konal webinář o biodiverzitě s názvem The Road to COP15 (Cesta k 15. zasedání zemí, které podepsaly Úmluvu OSN o biologické rozmanitosti, které se má konat v říjnu v Číně). Přednášeli tam kardinál Peter Turkson, prefekt vatikánského Úřadu pro integrální lidský rozvoj, a britská bioložka Jane Goodallová.

Kardinál mimo jiné řekl: Když je příroda nemocná, je lidstvo též nemocné. Příkladem toho je pandemie covid-19. Již v knize Genesis můžeme nalézt důležitost biodiverzity. Lidé musí respektovat zákony přírody a udržovat zahradu v Edenu (biodiverzitu) zdravou. Musíme vidět přírodu jako vlastního sourozence.  Potřebujeme ekologickou konverzi. Když nahradíme naši touhu ovládat touhou chránit, získáme Boha. To je nezbytné. Co můžeme dělat?  Můžeme přijímat zákony podporující biologickou rozmanitost, podporovat regenerativní zemědělství, vysazovat stromy, spolupracovat na zvyšování biologické stálosti biotopů a přijmout globální ekologickou perspektivu pro naši činnost.

Jane Goodallová: Již existuje 25 Jane Goodall institutů. Jsou komunitními centry pro ochranu ekosystémů a zaměřují se na mikrofinancování (například ve spolupráci s Grameen Bank), vzdělávání dívek, vodní hospodářství a práci s místními komunitami. Jsme závislí na zdravých ekosystémech; jsou jako tapisérie života. Náš obrovský intelekt nás lidi odlišuje od ostatních zvířat. Zvířata mohou také cítit, být empatická atd., ale pouze lidé jsou tak intelektuálně vyspělí, že dokáží stavět počítače, cestovat do vesmíru a podobně.

Neúcta k přírodě přinesla také změnu klimatu. Co můžeme udělat? Můžeme omezit náš nadměrně konzumní životní styl. Když nakupujeme potraviny a výrobky, měli bychom se ptát: jak bylo toto jídlo/produkt/ sklizeno/vyrobeno? Koho se to dotklo a jak? Když máme na výběr, měli bychom nakupovat etické potraviny/výrobky, i když to stojí trochu víc. Když to udělá mnoho lidí, cena se sníží a výroba bude etičtější. Musíme chránit divoká zvířata. Musíme postupně ukončit pěstování monokultur a průmyslové zemědělství.

Pesticidy a herbicidy z průmyslového zemědělství nás zabíjejí. Musíme se zaměřit na rozvoj malého a udržitelného ekologického zemědělství. Podmínky chovu zvířat musí být zlepšeny. Většina krmiv pro zvířata dnes (například sója) je náročná na vodu a znečišťuje ovzduší, proto bychom měli zvířata krmit lepšími a udržitelnějšími potravinami. Musíme vytvořit společnou budoucnost, v níž budou zvířata a lidé respektováni a oceňováni. Jane Goodallová rozjela Roots and Shoots, což je program aktivit s projekty v téměř 100 zemích. Projekty Roots and Shoots povzbuzují děti a mladé lidi, aby uskutečňovali vlastní nápady.

 


 

Odkaz na české projekty je zde: https://www.rootsandshoots.cz/.

Více informací: https://www.janegoodall.org/.