Na začátku prázdnin schválila Poslanecká sněmovna zákonný předpis s názvem Milostivé léto, který má pomoci lidem zadluženým u veřejnoprávních institucí zbavit se jednoduše a s konečnou platností svých závazků.
Archiv články 2021
Jaký je vztah mezi ekologickou výchovou a spiritualitou? Zveme Vás na závěrečné setkání nad encyklikou Laudato si´
Setkání proběhne ve středu 15.12. 2021 od 19.00 hod a bude se týkat šesté kapitoly s názvem "Ekologická výchova a spiritualita". Pozvání do diskuze přijala prof. RNDr. Hana Čížková, CSc., profesorka ekologie, a doc. Jindřich Šrajer, Dr. theol., docent působící na Katedře sociální a charitativní práce, který je současně vedoucím SO ČBK.
Jak se zorientovat a jak jednat? Zveme Vás na páté setkání nad encyklikou Laudato si´
Srdečně Vás zveme na páté setkání v rámci debat nad myšlenkami encykliky Laudato si´ s prof. Čížkovou a doc. Šrajerem. Diskuze proběhne on-line ve středu 20.10. 2021 v 19.00 hod a bude se týkat páté kapitoly s názvem "Jak se zorientovat a jak jednat".
Jaký svět chceme předat těm, kdo přijdou po nás, dětem, které nyní vyrůstají? Přečtěte si zápis ze čtvrté schůzky nad Laudato si´
Přinášíme Vám shrnutí hlavních myšlenek ze setkání nad encyklikou Laudato si´ na téma Integrální ekologie. Hosty byli prof. RNDr. Hana Čížková, CSc., profesorka ekologie, PhDr. Vojtěch Šimek, Ph.D., odborný asistent na Katedře filosofie a religionistiky a doc. Jindřich Šrajer, Dr. theol., docent působící na Katedře sociální a charitativní práce, který je současně vedoucím SO ČBK.
Buď pochválen, můj Pane… Zastavení nad encyklikou Laudato si´
„Buď pochválen, můj Pane, se vším svým stvořením! Buď pochválen za naši sestru, matku Zemi, která nás živí a stará se o nás…“ zpívá svatý František z Assisi s vděčností Bohu za svět kolem sebe. Umíme s takovou vděčností žít i my? K zamyšlení nad tím nás vybízí papež František ve své encyklice Laudato si´, kterou vydal před šesti lety.
Co je to integrální ekologie a co všechno obnáší? Zveme Vás na čtvrté setkání nad encyklikou Laudato si´
Diskuze proběhne on-line ve středu 15.9. 2021 v 19.00 hod a bude se týkat čtvrté kapitoly s názvem "Integrální ekologie".
Co znamená synoda (Jiří Šenkýř)
Přečtěte si článek Jiřího Šenkýře o významu synody. Text nabízí přínosný vhled do dané problematiky, a to zejména v souvislosti s nadcházející biskupskou synodou. Ta se započne v říjnu tohoto roku.
Jaké jsou lidské kořeny ekologické krize? Zveme Vás na třetí setkání nad encyklikou Laudato si´
Diskuze proběhne on-line ve středu 23.6. 2021 v 19.00 hod. a bude se týkat třetí kapitoly s názvem "Lidský kořen ekologické krize". Pozvání přijal PhDr. Vojtěch Šimek, Ph.D., odborný asistent na Katedře filosofie a religionistiky Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Věda je reduktivní. Některé funkce náboženství jsou nezastupitelné, řekla Kolářová na setkání nad Laudato si´
Přinášíme Vám shrnutí hlavních myšlenek, o které se podělila Mgr. Lucie Kolářová, Dr. theol. během druhého setkání nad encyklikou Laudato si´. Doktorka Kolářová hovořila o vztahu vědy a víry a vztahu člověka k přírodě, k sobě samému a k Bohu.
Pozvánka na druhý seminář zaměřený na encykliku Laudato si´
Rádi bychom vás jménem tematické skupiny „Integrální antropologie a ekologie“ pozvali na druhé setkání v rámci cyklu debat nad encyklikou Laudato si´. On-line seminář se uskuteční ve středu 19. května od 19 hod. Téma diskuze bude odrážet myšlenky obsažené ve druhé kapitole s názvem "Evangelium stvoření".
"Environmentální poustevnictví" nás neochuzuje... (Marek Drápal)
Ing. et Ing. Marek Drápal, Ph.D. (nar. 1979) vystudoval biomedicínské inženýrství na elektrotechnické fakultě ČVUT, postgraduálně lékařskou biofyziku na 1. lékařské fakultě UK, a poté ekologické zemědělství na ČZU.
Žije v malé obci v podhůří Jizerských hor stylem ohleduplným k přírodě. Má pět dětí a devatero zaměstnání, nejvíce živí rodinu dálkovou správou serverů.
Je předsedou poradního odboru pro životní prostředí při Synodní radě ČCE. Založil a řídí Českou křesťanskou environmentální síť.
Postřehy k webináři o biodiverzitě s názvem The Road to COP15 (J. Vacíková)
20. dubna se konal webinář o biodiverzitě s názvem The Road to COP15 (Cesta k 15. zasedání zemí, které podepsaly Úmluvu OSN o biologické rozmanitosti, které se má konat v říjnu v Číně). Přednášeli tam kardinál Peter Turkson, prefekt vatikánského Úřadu pro integrální lidský rozvoj, a britská bioložka Jane Goodallová.
Co se děje našemu domovu? Přinášíme vám shrnutí hlavních myšlenek z prvního semináře zaměřeného na encykliku Laudato si´
Profesorka Hana Čížková a profesor Bedřich Moldan, kteří byli hosty prvního semináře zaměřeného na encykliku Laudato si´, se podělili o své hlavní myšlenky i písemně.
Pozvánka na první ze série seminářů zaměřených na myšlenky encykliky Laudato si´
Rádi bychom vás jménem tematické skupiny „Integrální antropologie a ekologie“ pozvali na první setkání v rámci cyklu debat nad encyklikou Laudato si´. On-line seminář se uskuteční ve středu 21. dubna v 19.00 hod.
Prohlášení předsedy ČBK k projednávání novely zákona o exekutorech
Přečtěte si prohlášení arcibiskupa Jana Graubnera, předsedy ČBK, ohledně neúměrně dlouhého projednávání novely zákona o exekutorech.
Fratelli tutti. Návštěva Iráku poukazuje na papežovu oddanost myšlence všelidského bratrství (prof. Kropáček)
Byla to událost, která se nepochybně zapíše do dějin křesťansko-muslimských vztahů jako rozhodný a statečný krok k vzájemnému porozumění pro dobro všech.
Návštěva papeže Františka v Iráku pohledem dr. Klapetka a doc. Šrajera
Dr. Klapetek a doc. Šrajer v krátkém rozhovoru okomentovali návštěvu papeže Františka v Iráku, která proběhla ve dnech 5. až 8. března.
Teologie politiky (Jiří Šenkýř)
Na prahu nové éry, čtvrt roku před událostmi v americkém Kapitolu, píše papež František encykliku Fratelli tutti. Její podtitul zní: O bratrství a sociálním přátelství. (Sociální přátelství je jiný pojem pro dobrou politiku.)